logo
logo

ماشین آلات راهسازی و معدن همیشه غول پیکر و بزرگ هستند و توان بسیار بالایی نیز دارند.ابعاد برخی از این ماشین آلات واقعا وحشتناک و بزرگ است. ماشین‌آلات و وسایل نقلیهٔ‌ای که در زمینه‌های معدنی و راه‌سازی فعالیت می‌کنند مانند لودرها، بولدوزرها، بیل مکانیکی‌ها و… به دلیل حجم کاری بالا به‌طور طبیعی از ابعاد بزرگی برخوردارند؛ اما در بین این وسایل هم رکورددارانی وجود دارد.

وسایلی که ابعاد غول‌آسایی داشته و در نوع خود بزرگ‌ترین نمونه بشمار می‌روند؛ بنابراین در این مطلب به معرفی بزرگ‌ترین ماشین‌آلات معدنی و راه‌سازی حال حاضر دنیا می‌پردازیم.

باید توجه داشت هر کدام از این ماشین آلات با توجه به نوع استفاده ای که از آنها در این صنعت میشود انواع مختلفی دارد که به صورت اختصار در مورد کلیت کارکرد آنها مطالبی را عرض میکنم: 

تراکتور ها:

کلیت کار تراکتور به جلو راندن و یا کشیدن اقسام بار است که البته کاربرد های متعدد دیگری نیز دارد، به عنوان مثال بر روی تراکتورانواعی از لوازم مکانیکی نصب میشود که همین امر باعث این شده که کاربرد های مختلفی داشته باشد و تراکتور را یکی از مهمترین و کاربردی ترین ماشین آلات راهسازی بدانند. تراکتورها را دو دسته چرخ لاستیکی و چرخ زنجیری تشکیل میدهند و به صورت دیزلی هستند.

بولدزرها:

برای بولدزرها کاربردها زیادی تعریف شده و این وسیله توانایی انجام کارها ی زیادی از جمله تسطیح کردن زمین و پاک سازی آن از بوته ها و تنه درخت و مسطح کردن دیگر موانع  را دارد و همچنین ایجاد راه های اولیه در کوهستان ها و زمین های سنگلاخی و جابجا کردن توده های خاک و حتی پخش کردن خاک و پرکردن گودالها را دارد.

بیل های مکانیکی:

یکی از اولین ماشین آلات مدرن در راهسازی بیل مکانیکی هست که استفاده های زیادی از آن میشود که میتوان به مهمترین آنها که گود برداری در خاک و بار کردن در کامیون هست اشاره کرد. جالب است بدانید انواع قدرتمند این ماشین آلات در انواع خاک قابلیت گودبرداری دارد البته به جز صخره سنگ ها که آن ها هم اگر قبلا تخریب شده باشند با این ماشیت آلات بارگیری میشوند.