سیمان

سیمان (به فرانسوی: Ciment) ماده‌ای چسبنده است که قابلیت چسبانیدن ذرات به یکدیگر و به‌وجود آوردن جسم یکپارچه و محکم از ذرات متشکله را دارا می‌باشد و از ترکیب مصالح آهکی، رس، و اکسیدهای معدنی در دمای ۱۴۰۰ تا ۱۵۰۰ درجه سانتی‌گراد ساخته می‌شود. به جسم حاصل، پس از حرارت دادن کلینکر گویند و از آسیاب کردن آن به همراه مقدار مناسبی سنگ گچ سیمان تیپ‌های مختلف بدست می‌آید و همچنین اضافه نمودن پوزولان به کلینکر و گچ سیمان پوزولانی حاصل می‌شود. اندازه دانه‌های کلینکر ۲۰–۵ میلی‌متر و رنگ آن سبز تیره می‌باشد.

همان‌طور که می‌دانید سیمان یکی از اجزای اصلی ساختمان‌سازی است که با توجه به قیمت آن استحکام خوبی دارد. این ماده ساختمانی در مکان‌های زیادی قابل‌استفاده است و شما با ترکیب کردن آن با مواد دیگری می‌توانید یک ترکیب مقاوم درست کنید. به‌طورکلی چند نوع از این ماده ساختمانی داریم که در مکان‌های مختلفی از ساختمان استفاده می‌شوند و هرکدام کاربرد منحصربه‌فرد خود را دارند.

تاریخچه سیمان

سیمان از گذشته‌های بسیار دور و حتی از زمان روم باستان وجود داشته است و یک واژه برگرفته از واژه لاتین سمنتوم به معنای عامل چسبندگی است. البته این ماده ساختمانی به شکلی که امروزه وجود دارد، اختراع یک دانشمند انگلیسی به نام ژوزف اسپدین است که آن را از مخلوط آهک و خاک رس ابداع کرد و نام اولین سیمان تهیه‌شده به این روش، “پرتلند” بود. پرتلند نام جزیره‌ای در کشور انگلستان است که از خاک آن برای ساخت این نوع سیمان استفاده می‌شد.

رفته‌رفته و در قرن‌های نوزدهم و بیستم میلادی، با پیشرفت صنعت ساختمان و ساخت سازه‌های مختلف، کارخانه‌های بزرگ ابتدا در اروپا و انگلستان و سپس در تمام جهان شکل گرفتند و در سال‌های قبل از انقلاب کارخانه‌های بزرگی مانند آبیک در ایران نیز شروع به کار کردند.

سیمان

 قیمت سیمان با توجه به موادی که در ساخت آن به کار میرود تعیین می گردد .لطفا جهت خرید سیمان میتوانید از کارشناسان ما مشاوره دریافت کرده و نسبت به خرید سیمان اقدام نمایید.