logo
logo

انواع زعفران و تفاوت‌ها + چگونگی تشخیص

۱) زعفران نگین

زعفران نگین اول نوع از زعفران است که قصد بررسی آن را داریم. زعفران نگین تنها دارای قسمت‌های قرمز رنگ کلاله زعفران می‌باشد و هیچ نوعی زردی یا سفید در آن مشاهده نمی‌شود. البته خود زعفران نگین نیز به چند درجه کیفی تقسیم می‌شود.

زعفران نگین

نکته:هرچقدر کلاله و سرقلم زعفران درشت تر و شکستگی کلاله ها کمتر باشد دارای ارزش بالاتری میباشد .

 

ویژگی های زعفران نگین :

1:آخر کلاله ها به رنگ سفید نمیباشد 

2: پیچ و فرخوردگی در آن وجود ندارد

3: از رنگ زیبا برخورداراست 

4: سه شاخه کلاله در زعفران نگینی تماما منفصل و جدا می باشد.

زعفران

 زعفران سوپر نگین

زعفران سوپر نگین یکی از بهترین و درجه‌یک ترین زعفران‌های موجود در بازار است و به نوعی شناسنامه زعفران در جهان است. این نوع از زعفران نسبت به سایر انواع زعفران دارای کیفیت و قیمت بالاتری است.

این نوع زعفران از کیفیت رنگی خوبی برخوردار است و همچنین ظاهر زیبایی هم دارد لذا برای صادرات به کشور‌هایی همچون چین، هند، ژاپن و به طور کلی کشور‌های آسیایی گزینه‌ی بسیار مناسبی است.

۲) زعفران سرگل

زعفران سرگل همان زعفرانی است که به طور غالب در بسته‌های یک گرمی و یک مثقالی برای مصارف روزانه تهیه می‌شود و از قسمت ابتدای کلاله و یا همان سرقلم زعفران تهیه می‌شود. زعفران سرگل دارای قدرت رنگ‌دهی بالا و عطر و طعمی ناب است.

در زعفران سرگل هیچ خبری از بخش زرد رنگی که زعفران دارد یا همان ریشه زعفران وجود ندارد و فقط بخش کلاله آن یا همان رشته بریده شده، به شکل کاملا منفصل و جدا جدا و همچنین تمیز موجود است. همچنین این نوع زعفران در مقایسه با دیگر انواع زعفران دارای خرده و شکسته‌های بیشتری است.

همچنین جالب است بدانید که عناوین دیگری هم برای این نوع زعفران وجود دارد همچون زعفران سرریشه، سرقلم و ممتاز.

بعلاوه در خارج از ایران، زعفران سرگل را با نام ALL RED می شناسند.

۳) زعفران پوشال

زعفران پوشال، زعفرانی است که دارای کلاله هایی به رنگ قرمز، همراه با مقداری خامه (مابین سه تا پنج میلیمتر) می‌باشد. تولید این نوع زعفران در ابتدای فصل برداشت می‌باشد. همچنین این گل دارای بقاء بیشتری نسبت به دیگر گل‌های زعفران است چراکه همراه با کلاله های خود مقداری از خامه را هم دارد. در حالت طبیعی از هر ۱۰۰ کیلو گل زعفران، تقریبا یک کیلوگرم زعفران پوشال گرفته می شود.

این نوع زعفران در مقایسه با زعفران دسته از قدرت رنگ دهی بالاتری برخوردار است، زیرا کلاکه آن از زعفران دسته بیشتر است.

عده ای از مردم به علت اینکه در زعفران پوشال، کلاله به خامه متصل است و احتمال تقلب در زعفران پایین می آید و روش تشخیص اصل بودن و تقلبی نبودن آن آسان تر می باشد ، این نوع زعفران را ارج می نهند و از آن استفاده می کنند.

زعفران دخترپیچ

۴) زعفران دسته یا همان دخترپیچ

در میان انواع و اقسام مختلفی که زعفران دارد، زعفران دسته یا زعفران دختر پیچ

 اصلی‌ترین و پایه‌ای‌ترین نوع زعفران‌ها محسوب می‌شود و شیوه تهیه آن نیز بدین نحو است که کنار هم چیده می‌شود و بعد از خشک شدن همه رشته زعفران (ترکیب خود کلاکه و خامه) آماده می شود. عموما قسمت خامه آن مابین ۳ تا ۵ میلیمتر است و با توجه به کیفیت زعفران، قسمت کلاله آن امکان دارد از آن بلندتر و یا کوتاه‌تر باشد، البته باید توجه داشت که این خصوصیت اغلب به سلیقه کسی که زعفران را پاک می کند برمی گردد و آنها معمولا خانم هستند.

۵) زعفران ریشه

در نگاه اول شاید گمان کنید که زعفران ریشه همان ریشه زعفران است که در خاک قرار دارد، اما اینطور نیست. کلاله زعفران که بخش اصلی زعفران می‌باشد دارای قسمتی سفید رنگ در انتهای خود می‌باشد که نامش ریشه زعفران است.

ریشه زعفران دارای تمام خواص قسمت‌های قرمز رنگ زعفران می‌باشد و تنها قدرت رنگ‌دهی کلاله را ندارد. این نوع زعفران قیمتی به مراتب پایین‌تر از انواع دیگر زعفران دارد ولی خواص زعفران را به طور کامل دارد.(۱)