ماشین آلات

صنعت ماشین‌آلات (انگلیسی: Machine industry‎) شاخه‌ای فرعی از صنعت است، که تولید و تعمیرات ماشین‌آلات را برای کاربران، صنایع و بخش‌های گوناگون اقتصادی، بر عهده دارد. صنعت ماشین‌آلات اغلب زیرشاخه‌ای از صنایع سنگین محسوب می‌شود و امروزه بخش کوچکی از شرکت‌های فعال در این زمینه به عنوان زیرمجموعه‌ای از صنایع سبک بشمار می‌آیند، که تحت عنوان کارخانجات ماشین‌سازی شناخته می‌شوند.

ماشین آلات معدنی  که بیشتر کاریرد راهسازی دارند . در جهت آشنایی بیشتر با انواع این نوع ماشین آلات و کاربرد آنها در راهسازی، ابتدا به ساکن باید با انواع این ماشین آلات آشنا بشیم که هرکدام به نوع های مختلفی با توجه به کارکرد آن ها تقسیم می شوند.

1- تاور کرین

2- بولدزرها

3- بیل های مکانیکی

4- اسکیپرها

5- لودرها

6- کامیونها

7- تریلر

8- گریدر

9- غلتکها

10- تراکتور

ماشین آلات

انواع ماشین آلات معدن

تاور کرین:

جرثقیل برجی یا تاور کرین در واقع سازه ای است که معمولاً در کنار ساختمان های در حال ساخت یا سایر
پروژه های عمرانی قرار میگیرد و شامل یک پایه یا برج ، یک بازو ، اطاقک فرمان ، وزنه برای حفظ تعادل ،
قلاب ، کابل ، قرقره و … میباشد.

بولدزرها:

برای بولدزرها کاربردها زیادی تعریف شده و این وسیله توانایی انجام کارها ی زیادی از جمله تسطیح کردن زمین و پاک سازی آن از بوته ها و تنه درخت و مسطح کردن دیگر موانع  را دارد و همچنین ایجاد راه های اولیه در کوهستان ها و زمین های سنگلاخی و جابجا کردن توده های خاک و حتی پخش کردن خاک و پرکردن گودالها را دارد.

بیل های مکانیکی:

یکی از اولین ماشین آلات مدرن در راهسازی بیل مکانیکی هست که استفاده های زیادی از آن میشود که میتوان به مهمترین آنها که گود برداری در خاک و بار کردن در کامیون هست اشاره کرد. جالب است بدانید انواع قدرتمند این ماشین آلات در انواع خاک قابلیت گودبرداری دارد البته به جز صخره سنگ ها که آن ها هم اگر قبلا تخریب شده باشند با این ماشیت آلات بارگیری میشوند.

اسکیپرها:

برای بارگیری در مسافت های متوسط و طولانی انجام میشود این ماشین آلات از سه قسمت تشکیل شده که به قسمت بارگیر(جام)، دیوار جلویی قسمت بارگیر و دیواره تخلیه تقسیم میشود و از دو نوع با موتور و بدون موتور تشکیل شده که نوع بی موتور آن در حال حاضر کمتر مورد استفاده قرار میگیرد.

لودرها:

با جرات میتوان گفت کاربردی ترین ماشین آلات راهسازی و معدنی لودرها هستند زیرا به آن میتوان وسایل دیگری نیز نصب کرد که حتی در زمین های دیگر هم کاربرد دارند، مثل لوله گذاری و برف روبی و لیفتراک و…

ایجاد خاکریزها و پر کردن خندق ها و بار کردن کامیونهای حمل بتن و …از کارکردها ی لودر هست که به انواع مختلفی هم تقسیم بندی میشوند که شامل: لودر چرخ لاستیکی و لودر چرخ زنجیری و بکهو لودر میباشند.

کامیون ها:

هرچند میشود برای حمل خاک از اسکیپرها و طسمه ها استفاده کرد اما کامیون ها برای سطوح صاف و هموار بهترین گزینه برای حمل خاک میباشند زیرا توانایی بارگیری بیشتر و سرعت بالاتر و بهینگی بیشتری دارند و به دو نوع تقسیم میشوند : کامیونهای معمولی و کامیونهای کمر شکن.

گریدر:

بهترین ماشین آلاتی که میتواند خاک را تسطیح و شیب را تنظیم کند و سطح خاک را به سطح مورد نظر برساند گریدر است و جالب است بدانید یکی از ماشین آلاتی است که کار کردن با آن از تمام ماشین آلات دیگر دشوار تر و تخصصی تر است به شکلی که رانندگان ماشین آلات سنگین بر این اعتقاد هستند که اگر شخصی به صورت حرفه ای توانایی کار با این نوع ماشین آلات را داشته باشد کار با دیگر ماشین آلات برای او راحتتر است.

غلتک ها:

مهمترین مسئله در راهسازی میزان دانسیته ومقاومت لایه های راه میباشد.غلتک ها با فشرده کردن سطح و از بین بردن هوای بین لایه ها و تراکم و ازدیاد دانسیته خاک از طریق نزدیک کردن ذرات این امر مهم را انجام می دهند.

تراکتور ها:

کلیت کار تراکتور به جلو راندن و یا کشیدن اقسام بار است که البته کاربرد های متعدد دیگری نیز دارد، به عنوان مثال بر روی تراکتورانواعی از لوازم مکانیکی نصب میشود که همین امر باعث این شده که کاربرد های مختلفی داشته باشد و تراکتور را یکی از مهمترین و کاربردی ترین ماشین آلات راهسازی بدانند. تراکتورها را دو دسته چرخ لاستیکی و چرخ زنجیری تشکیل میدهند و به صورت دیزلی هستند.